IDEC (International Development in Europe Committee)


IDEC je evropský výbor Mezinárodního sdružení pro čtení, který se schází 2x ročně na různých místech Evropy na dvoudenním pracovním jednání. V současné době mu předsedá Dr. Greg Brooks (Velká Británie). IDEC sdružuje zástupce národních sdružení pro čtení, která jsou přičleněna k IRA.

Současnými zástupci jednotlivých zemí jsou:

Shlomo Alon, Israel; Caroline Andries, Belgie (vlámsky mluvící část); Tatyana Angelova, Bulharsko; Erna Árnadóttir, Island; Charles Berg, Lucembursko; Eniko Szalai, Maďarsko; Frank Chisté, Rakousko; Jeroen Clemens, Holandsko; Marie Ernestová, Česká republika; Denis Foucambert, Francie; Ursula Gern, Německo; Pamela Hulme, Velká Británie; Jadwiga Kolodziejska, Polsko; Eldbjorg Tosdal Lyssand, Norsko; Silva Novljan, Slovinsko; Meeli Pandis, Estonsko; Ulla-Britt Persson, Švédsko; Addela Luminita Rogojinaru, Rumunsko;Dijana Sabolovič Krajina, Chorvatsko; Gerry Shiel, Irsko; Natalia M. Smetannikova, Rusko; Rosmarie Tschirky, Švýcarsko; Olga Zápotočná, Slovensko; Serge Terwagne, Belgie (francouzsky mluvící část)

Pro účely širší mezinárodní a celosvětové spolupráce existuje IDCC (International Development Coordinating Committee), jehož předsedou byl v květnu 1999 v San Diegu jmenován Pehr-Olof Ronnholm z Finska.
IDEC komunikuje s IRA buďto přímo nebo prostřednictvím IDCC.

IDEC existuje 25 let a každé 2 roky pořádá evropskou konferenci o čtení (Edinburgh 1991, Malmo 1993, Budapešť 1995, Brusel 1997, Stavanger 1999, Dublin 2001). Dvakrát ročně vydává informační bulletin. Organizuje evropské semináře o čtení. Uděluje mezinárodní cenu za přínosnou a významnou propagaci čtení a jeho výzkumu; podporuje nově vznikající asociace a jejich spolupráci v rámci celé Evropy a též profesní rozvoj v této oblasti.Optimalizováno pro Internet Explorer, 800x600
Autor stránek: Jiří Wild